Krásni, úspešní, chorí…

K napísaniu tohto článku ma motivoval, pre mňa, šokujúci rozhovor s mojím známym, dobre vyzerajúcim, úspešným, inteligentným a vzdelaným mužom vo veku okolo 40 rokov. Už dlhšie ho trápili výrazné problémy so spánkom. Tento stav je už po niekoľkých dňoch neúnosný a môže mať veľa, aj fatálnych príčin. Môj známy začal hľadať, čo konkrétne spôsobuje nespavosť v jeho prípade. Po rôznych vyšetreniach sa dopátral k výsledku, že má zvýšenú činnosť štítnej žľazy, na ktorú dostal medikamentóznu liečbu od endokrinológa. Zároveň, kvôli vysokému krvnému tlaku, užíval lieky na jeho zníženie zo skupiny betablokátorov. Kardiológ mu nedoporučoval intenzívny pohyb, maximálne prechádzky, aby príliš nezaťažoval srdcový sval. Uf…

Nič vážne sa nedeje. Zatiaľ.

Pri našom rozhovore vyzeral veľmi pokojne. Mal stanovenú diagnózu, ktorá nebola fatálna a to mu prinieslo pocit úľavy: teliesko, ktoré mu našli na štítnej žľaze, nebolo zhubné a dalo sa odstrániť operačne. Ale! Odrezať mu musia aj polovicou štítnej žľazy. Ošetrujúci lekár mu zároveň doporučil, až po dátum operácie, strojnásobiť dávku liekov na zníženie jej činnosti. Známy sa mi pochválil škatuľkou plnou liekov, ktoré mal užívať na raňajky, obed a večeru. Keď som sa opýtala na ich vedľajšie účinky, povedal, že je ich celý zoznam, ale že zasahujú len rôzne menšie, či menej významné množstvo ľudí. Čo však hrozilo takmer všetkým, bol prírastok na hmotnosti.

Pozn.: To, že na lieku vedľajšie účinky sú, znamená, že ovplyvňujú danú oblasť každého jedinca, no u senzitívnejších sa prejavia rýchlejšie a vo väčšej intenzite.

Život po zákroku.

Operácia má len niekoľko menších rizík: málopravdepodobné poškodenie hlasiviek, a keďže pacientovi ostane len polovica štítnej žľazy, môže následne trpieť jej zníženou činnosťou. V tom prípade sa nasadí hormonálna liečba pre zníženie jej činnosti (pozn. nádor bol dôsledkom pôvodne zvýšenej funkcie štítnej žľazy).

Našli ste v príbehu už teraz nejaké protichodné postupy? Ja som v tomto momente už mala kropaje potu na čele. Pred sebou som mala človeka, ktorý v plnej dôvere (?) odovzdal svoje telo lekárom a povolil im odrezať jeho časť v nádeji, že sa jeho problémy vyriešia.

Medicínsky stredovek v 21. storočí.

Sme svedkami častého spochybňovania alternatívnych riešení zdravotných problémov. To je úplne v poriadku. Kým na sebe niečo vykonáme, tak sa k tomu treba veľmi kriticky postaviť. No nielen pri alternatíve! Ak si ideme nechať odrezať časť dôležitého orgánu, je namieste mať tisíce otázok. Tak som sa začala môjho známeho pýtať ja. Aká je príčina hyperfunkcie a tiež následného vzniku nádoru? Odpoveď: asi genetika a stres. Genetika aka nejaké prekliatie, s ktorým sa nedá nič robiť a slúži ako perfektná vedecká výhovorka pre všetko (obezita, rakovina, riedke kosti). Stres -veď to máme všetci a v podstate sa mu ani nedá vyhnúť. Aká je šanca, že nádor po odrezaní nenarastie znova? Príčina jeho vzniku predsa zistená nebola. Je, dokonca, možné, že pacient bude brať lieky na zvýšenie funkcie štítnej žľazy (tá bola predsa na počiatku príčinou vzniku nádoru a jej dôsledkom môže byť aj vznik ďalšieho nádoru). Táto otázka však z úst môjho známeho smerom k lekárovi nezaznela.

Komfort: smrteľná epidémia našej spoločnosti.

Ľudský druh nemá prirodzeného nepriateľa. Najväčším nepriateľom sme si sami. Nechce sa nám vnímať, sme ohlušení tisíckami impulzov, ruchov, informácií, ktoré neustále pútajú našu pozornosť. Hotové riešenia na jednoduchý život sú nám servírované na tácke. Daj si liek a hotovo. Daj si Elixir a hotovo – takto to ale nefunguje. Ak rovnako nerozvíjame svoje telo a ducha vlastnou energiou a vôľou, žiaden elixír nie je dostatočný. Ani ten náš. Aj Elixir a akýkoľvek iný skvelý produkt bude fungovať len uvedomelým ľuďom, ktorý z neho urobia ďalší pilier svojho prestaveného systému. Ak vám náš Elixir pomohol a chcete ho niekomu proti jeho vôli “nanútiť”, radšej si ušetrite peniaze a energiu.

Investujte do tela, kým nekričí o pomoc.

S mojím známym sme po chvíli odbočili. Spomenula som mu našu výzvu k otužovaniu na MALINNA° instagrame, kde sa sama snažím ísť príkladom. Môj priemerný ročný krokomer ukazoval 8.800 krokov denne. Do života sa s veľkým sebazaprením a mnohými zlyhaniami snažím implementovať pravidelné pôsty a prerušovanú hladovku. Keď sme si na všetkých jeho high-tech zariadeniach pomerali rôzne zdravotné ukazovatele, moje hodnoty boli viac než optimálne. Vtedy sa ma opýtal, prečo to všetko robím, keď som zdravá. Na to som mu povedala, že som zdravá preto, že toto všetko robím.