
Slnko je zdrojom života na zemi. Táto fráza je tak často opakovaná, že v nás prestáva vyvolávať akúkoľvek emóciu a v podstate ju ani nevnímame. V posledných rokoch skôr čelíme strach vyvolávajúcim informáciám, ktoré zo slnečného žiarenia vytvárajú nepriateľa krásy, ale i zdravia. Slnko spôsobuje starnutie pokožky, pigmentové škvrny, vrásky, rakovinu kože… Narozdiel od 90tych rokov, kedy sme chceli byť opálené a na obed sme trávili čas na strechách bytoviek, aby sme boli čo najviac hnedé, dnes padáme do opačného extrému. Natierame sa krémami s vysokým ochranným faktorom na dennej báze, dokonca i keď na slnku trávime minimum času a dlhšiemu pobytu na slnku sa radšej vyhneme. Aj v tomto prípade, zdravý prístup treba hľadať niekde uprostred.

Ako sme sa v MALINNE skamarátili so slnkom
V 90. rokoch, kedy som bola teenager, bol pre mňa môj otec tak trošku „divný“, pretože on bol ten, čo sa slnku vyhýbal. Úplný extrém v tom čase pre mňa bol, že keď sme boli na dovolenke pri mori, museli sme byť najneskôr o 10.30 schovaní a naspäť k vode sme išli až okolo tretej. Otec sa kúpal väčšinou v tričku, no aj napriek tomu sa mu občas stalo, že sa celý z pobytu na slnku vyhádzal. Dnes skoro o tri desaťročia neskôr je tomu naopak. Na slnko chodí rád, alergia zmizla, on sa nikdy nespáli, v lete má jeho pokožka zlatohnedý odtieň. Nie je to v tom, že by konečne našiel ten správny opaľovací krém. Ten vôbec nepoužíva. Áno, vyslovila som to! Existujú totiž aj iné spôsoby ako chrániť svoju pokožku. Otec (ktorý stojí za formulami a vývojom našich produktov) ich mal možnosť za vyše desaťročie otestovať a vďaka nim sa jeho pokožka na slnku správa úplne inak. A práve na tie sa v MALINNE chceme zamerať.
Iný pristup k ochrane – antioxidanty
A ak chcete zabrániť starnutiu svojho organizmu je vhodné navyšovať ich podiel vo Vašej strave na maximum. Antioxidanty totiž chránia našu pokožku zvnútra a zabraňujú starnutiu/poškodzovaniu všetkých buniek, a teda aj buniek pokožky. Druhým dôvodom je, že nie sme úplne stotožnený s ideou stopercentnej plošnej celoročnej SPF ochrany. Povieme si teda, ako našu pokožku pripraviť na stretnutia so slniečkom tak, aby sme z toho mali čo najviac benefitov a eliminovali čo najviac rizík.

1. Krok: Príprava pokožky na letnú sezónu začína už v marci
Aj pokožka potrebuje otužovanie. Slnečné žiarenie ovplyvňuje náš cirkadiánny rytmus a má vplyv na hormonálne riadenie organizmu. Najnovšie výskumy tiež potvrdzujú, že pravidelný ranný kontakt so slnečným svetlom (bez okuliarov) stimuluje produkciu dopamínu, zlepšuje sústredenie a podporuje emocionálnu stabilitu. Vplyvom slnka si náš organizmus vytvára serotonín, neurotransmitter ovplyvňujúci dobrú náladu, napomáha odburávaniu stresového hormónu kortizolu, reguluje tvorbu melatonínu, a tým vplýva na kvalitu nášho spánku a v neposlednom rade nám pomáha syntetizovať vitamín D. Vzhľadom na to, že sme populácia deficientná na vitamín D, je pre nás dostatočný zdravý kontakt so slnkom kľúčový. ALE! Záleží aj v akom čase na slnku sme! Iba UVB žiarenie s vlnovou dĺžkou 290-315 (nm) je schopné premeniť 7-dehydrocholesterol na previtamín D3, ktorý ďalšími chemickými kaskádami premníme v obličkách a pečeni na cholekalciferol, aktívnu formu vitamínu D. Takúto vlnovú dĺžku má slnečné žiarenie v našom podnebnom pásme zrhuba začiatkom marca a to len v obedných hodinách. Smerom k letu sa toto okno rozširuje od obeda obomi smermi. A teda je fajn začať práve v marci tráviť 10-20min na priamom slnku v čase obeda. Pokožka si postupne začne tvoriť ochranný pigment melanín s antioxidačnými vlastnosťami, ktorý bude pokožku stále lepšie chrániť pred slnkom. A ktorú časť tela máme v tomto období odhalenú? Ak nie ste extrémni otužilci, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude práve tvár. V prípade, že je pokožka chránená vysokým SPF nám slnko ale žiadnu službu nespraví. Náš pobyt je rozumné predlžovať do leta na 20-30 min (tmavšie tipy pokožky aj dlhšie) medzi 10-14 hodinou, a takisto prirodzene odkrývať stále väčšiu časť našej pokožky.Je dôležité počúvať reakcie vlastného tela – každý z nás má iný fototyp, inú históriu pokožky a iné potreby. Aj slnečný kontakt si preto vyžaduje individuálne nastavenie. Teraz ale prichádza dôležitá časť: ANTIOXIDANTY!
2. Krok: Chráňte bunky svojej pokožky antioxidantmi
Ak používate MALINNA Elixiry (Mint, Bitter, Rosemary, Vanilla) dlhodobo, možno ste zažili to, čo zažívajú všetci užívatelia vrátane mňa, môjho otca (ktorého príbeh som popísala vyššie) a mnohých ďalších užívateľov, ktorí túto skúsenosť s nami zdieľali. Pokožka reaguje na slnko lepšie a namiesto začervenania dostane krásny zlatohnendý odtieň (ten, po ktorom sme v tývh 90kách tak bažili). Je tomu tak, že Elixiry sú stabilné antioxidanty, a tak podporujú aj produkciu našich vlastných a chránia naše bunky pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia. Antioxidanty chránia naše telo pred voľnými radikálmi, ktoré v našom tele prirodzene vznikajú napríklad počas prvej fáze pečeňovej detoxikácie alebo aj pri kontakte UV-žiarenia s pokožkou. Antioxidanty si naše telo vytvára a zároveň ich dopĺňa zo stravy. Problémom modernej doby však je, že naše gény mutujú a čoraz častejšie sa objavujú polymorfizmy, ktoré definujú zníženú schopnosť tvorby antioxidantov. Zároveň vďaka masovému poľnohospodárstvu, sú pôdy tak chudobné a zamorené, že v bežnej potrave je množstvo antioxidantov veľmi znížené. Medzi známe exogénne antioxidanty patria vitamíny C, E, A, najviac ich nájdeme vo výrazne sfarbenej zelenine a ovocí. Ak si chcete zaručiť dostatočný príjem antioxidantov pre svoju pokožku pred letom, odporúčame zaradiť ich do stravy celoročne a najmä v mesiacoch, kedy sa nedostatneme k čerstvým produktom ich suplementovať. Malinna Elixiry sú výborným zdrojom, a ak ich chcete využiť na ochranu pokožky pred slnkom, odporúčame ich zaradiť do stravy minimálne 3 mesiace pre slnečnou sezónou – optimálne so začiatkom slnečného otužovania. Môžete si vybrať ktorýkoľvek z nich, prípadne ich obmieňať.
3. Krok: Nepreháňajte to s hygienou
Ak trávite na slnku v lete podstatnú časť dňa, treba si veľmi dobre chrániť prirodzený ochranný biofilm pokožky. A to najmä tak, že ho nebudeme narúšať rôznou kozmetikou a najmä silnými mydlami, či sprchovými gélmi. Po celom dni je dobré osprchovať sa čistou vodou a iba miesta na našom tele, ktoré majú obmedzený prístup vzduchu (chodilá v topánkach, podpazušie, intímna oblasť), umývať mydlom. Z Malinny na tieto oblasti doporučujeme Body Serum, na intímnu hygienu použite špeciálne mydlá prípadne detskú penu MALINNA Kids Foam. V prípade, že máte potrebu umyť celý povrch tela, tiež odporúčame Kids Foam. Nezabudnime, že to isté platí aj o pleti. Najmä v lete, menej je viac. Z rady MALINNA používame na čistenie pleti Cleansing Foam. Face Wash v tomto čase nahrádzame Cleansing Foamom a používáme maximálne 1-2-krát týždenne. Po očistení pleti na ňu nanesieme ktorýkoľvek z MALINNA krémov. Aj naše kozmetické produkty sú zdrojom antioxidantov, predovšetkým krémy majú v tomto období veľký význam. Stačí ich použiť ráno a večer a to v malom množstve na tvár a dekolt, prípadne aj na ruky.
4. Krok: Nezabudnite na tequilu
Ale namiesto tequily si nalejte vodu. Štipka soli na jazyk zapitá citrónovou vodou bude pre vaše telo zdrojom elektrolytov, ktoré regulujú hospodárenie s vodou a náš organizmus skutočne hydratujú. Môj ďalší hack na zlepšenie hydratácie v letnom období je jeden drink denne s kreatinom. Dajte si pozor, aby bol vo forme monohydrát. A samozrejme MALINNA Elixiry: nalačno a medzi jedlami.
5. Krok: Mechanická ochrana
Čo do nej patrí? Okrem oblečenia aj opaľovací krém – ale ten s mechanickým UV filtrom. Ten a žiadny iný ☺ Osobne ho používam v prípade, že sme na slnku dlho bez prestávky. Naozaj dobrý dôvod pre vysoké SPF je vysokohorská turistika (aj zimná), či celodenný pobyt na vode a pri vode. Krémy s mechanickým filtrom majú ako účinnú zložku oxid zinočnatý, prípadne titaničitý. Ak siahame po opaľovacom kréme s mechanickým filtrom, odporúčame verziu s non-nano oxidom zinočnatým – ktorá ostáva na povrchu pokožky a nevstrebáva sa do tela. Ich použitím nebudeme narúšať život v moriach a oceánoch, v prípade, že sa v nich nakrémovaný kúpeme, ale tiež nebudeme ohrozovať vlastné zdravie. Vyhnime sa preto krémom s obsahom octinoxátu alebo oxybenzónu, ktoré pôsobia ako hormonálne disruptory, spôsobujú oxidačný stres pri dlhodobom pôsobení svetla a sú schopné vstrebať sa do krvného obehu. A to fakt nechceme. Čiastočne pomôže, ak čo najväčšiu časť tela zakryjeme oblečením, tiež veľmi dôležitá je pokrývka hlavy. Ale to sme vedeli už aj v tých 90tych rokoch…
6. Krok: A samozrejme, nezabudnite na svoju jedinečnosť
Veľmi dôležité je brať do úvahy svoj fototyp. Čím sme svetlejší, tým rýchlejšie syntetizujeme D-éčko zo slnečných lúčov, no zároveň sme na slnko citlivejší, a to hrá dôležitú rolu pri množstve času stráveného na slniečku a tiež ochrany, ktorú použijeme.