Blog

Čistá, bezpečná a udržateľná domácnosť: Cleaning Concentrate

MALINNA° prichádza na trh s novinkou, čistiacim koncentrátom vyrobenom na rovnakých princípoch ako produkty z kozmetickej rady. Je vyrobený len z organických olejov, esenciálnych olejov a prírodnej soli. Čo sú jeho benefity?

Jeden koncentrát nahradí takmer všetky čistiace prostriedky v domácnosti.

Cleaning Concentrate je koncentrát, ktorý je určený na ďalšie riedenie. Pomer riedenia a typ fľaše, do ktorej výsledný prípravok nalejete, definuje jeho ďalšie použitie. Najpraktickejšie je okrem pôvodnej fľaše mať ešte sprejovaciu.

Cleaning Concentrate účinne odstraňuje:

  • tuky a mastnotu
  • iné organické znečistenie (krv, zvyšky potravín na rôzych pevných povrchoch a látkach)
  • zoxidovanú nanovrstvu rôznych materiálov (zoxidovaný kov, lak na nábytku, aute atď.)
  • vodný kameň (čiastočne, treba použiť abrazívnu handru alebo hubku)
  • bielkovinové znečistenie (mikróby, roztoče, baktérie, vírusy)

V rámci udržateľnosti je výborným riešením použiť aj ďalšie prázdne fľaše z iných MALINNA° produktov:

Body Serum s pumpou: zrieďte do nej koncentrát v pomere 1:1 – 1:2 s destilovanou vodou a získate silný prípravok s praktickým dávkovaním napríklad na umývanie riadov.

Skin Toner: do prázdneho obalu od Skin Toner zrieďte prípravok 1:2-1:5 s destilovanou vodou a získte praktický sprej, ktorým si môžete umyť predmety, či plochy počas ciest, keď nie je po ruke voda a dezinfekcia (doska na toalete, ovocie – nastriekajte a utrite papierovým obrúskom a môžete konzumovať, prebaľovací pult na čerpacích staniciach, príbory – postupujte ako pri ovocí).

Cleansing Foam: postupujte podľa návodu na fľaši, namiesto Skin Sera do nádoby vlejte Cleaning Concentrate a zrieďte s destilovanou vodou. Penu môžete využiť na ručné umývanie riadov, či očistu iných plôch v domácnosti.

Skutočne ekologický a bezpečný prostriedok.

  • 100% biodegradovateľný

Cleaning Concentrate je na vzduchu, slnku a v pôde úplne biodegradovateľný. Všetky vstupné suroviny sú vo vode rozpustné a 100% prírodné – iba rastlinné oleje a morská soľ, nič viac. To je výhodou ak sa chystáte napríklad bicyklovať alebo campovať a potrebujete svoje náčinie, či športové náradie umývať vo voľnej prírode. Čistiaci prostriedok v pôde pôsobí ako hnojivo, rastliny dokážu jeho zložky použiť ako výživu. Môžete si to otestovať na domácich rastlinách (polievajte ich vodou s kvapkou koncentrátu namiesto prírodného hnojiva). Ak máte ekologické čističky, môžete byť pokojný – bakteriálnu flóru v nich neohrozujete toxickou chémiou.

  • bezpečný v styku s pokožkou

Pri používaní Cleaning Concentrate nemusíte používať rukavice, ani sa obávať vdýchnutia, ak ho používate vo forme spreju (ak sa tak stane je to pre vaše zdravie skôr prospešné, ako rizikové, viď odstavec o ‘dezinfekcii inak’). Napriek vyššiemu zásaditému pH zostane Vaša pokožka po styku s prostriedkom vláčna a ochranný mikrofilm na nej sa nenaruší.

  • bezpečný pre deti a domáce zvieratá

A to je len začiatok. Prostriedok Vaše deti a domácich miláčikov nielen neohrozí, ale dokonca vytvára bezpečné prostredie zbavené nebezpečných mikróbov bez použita toxickej chémie, ktorá môže byť zdravotnou hrozbou.

  • bezpečný v styku s potravinami

Ak chcete zbaviť ovocie a zeleninu, prípadne iné nenasiakavé potraviny rôznych nečistôt, baktérií a spórov plesní, Cleaning Concentrate je ideálnym riešením. Nemusíte sa obávať, že drevené krájacie dosky produkt nasiaknu a ten sa dostane do potravín. V prípade, že sa malé množstvo čističa dostane do potravy, nepredstavuje to pre váš organizmus žiadne riziko.

Dezinfekcia inak.

V našom ponímaní sa stretávame často s názorom, že mikróby sú niečo nebezpečné a treba ich zabíjať. Najlepšie silnou dezinfekciou. Ak je našim cieľom vytvorenie sterilného prostredia vo viere, že sterilné = bezpečné, zotrvávame v omyle, ktorý nás vedie k opaku – k vytváraniu odolných kmeňov. Čím pestrejšie druhy mikróbov okolo seba alebo v sebe máme, tým je naše prostredie zdravšie. Rôzne kmene, ktoré sú pre naše zdravie buď neškodné alebo prospešné zaberajú priestor a neumožňujú premnoženie iného kmeňa – ktorý by pre nás mohol byť aj škodlivý.

Čo robí bežná dezinfekcia? Okrem dočasného odstránenia patogénov zničí pestrosť mikróbov vo vašom prostredí. Slabé kmene môže úplne vyhladiť a tým vzniká priestor, ktorý obsadia silné kmene mikróbov. Tie, ktoré majú na danú dezinfekciu rezistenciu. Môžu sa však medzi nimi nachádzať aj nebezpečné patogény. Preto sa aj v nemocniciach musia dezinfekčné prostriedky obmieňať. Viac o tejto problematike sa dozviete v našom podcaste s mikrobiologičkou Lenkou Reizigovou a tiež v podcaste Nová doba udržateľná: Ako vymeniť bežné chemické čistiace prostriedky a aké alternatívy existujú?

Ako funguje MALINNA° Cleaning Concentrate?

Množstvo mikróbov sa odstráni pri priamom kontakte s produktom aj vďaka vyššiemu zásaditému pH prípravku a reakcii s bielkovinovým obalom baktérie (treba zachovať koncentráciu do 1:7). Mikróby, ktoré po čistení ostanú sa nedokážu ďalej množiť, chemické látky v niektorých prítomných olejoch majú inhibičné vlastnosti. Rastlina si ich vytvára ako ochranu. Keď sa takáto baktéria dostane do nášho tela, imunitný systém sa s ňou zoznámi, no baktéria sa v tele ďalej nemnoží a nepredstavuje riziko pre organizmus. A čo vírusy? Na elimináciu obalovaných vírusov (ako je napr. HIV, koronavírusy, hepatitída atď.) v priestore pôsobí až do koncentrácie 1:100 poškodením bielkovinového proteínu na obale vírusu. Vo všeobecnosti sú vírusy vo voľnom priestore oveľa citlivejšie na vonkajšie vplyvy ako baktérie.

Prípravok MALINNA° Cleaning Concentrate určený na dezinfekciu povrchov bol testovaný podľa ČSN EN 13727+A2 na skúšobných organizmoch Staphylococcus aureusPseudomonas aeruginosa Enterococcus hirae. Produkt MALINNA° Cleaning Concentrate preukázal baktericidnú účinnosť podľa normy ČSN EN 13727+A2 za podmienok vyššieho znečištenia (bovinný albumin 3,0 g/l + ovčie erytrocyty) v kontaktnej dobe 5 minút pri koncentrácii 100 % a 1:1.

Ako riediť koncentrát?

Najmä pri vyšších riedeniach odprúčame použiť technickú destilovanú vodu, prípadne mäkkú filtrovanú vodu. Časť minerálov v tvrdej vode môže s produktom reagovať a pri vysokom riedení znížiť jeho kvalitu a účinnosť.

Cleaning Concentrate môžete použiť na akýkoľvek typ materiálu, ktorý chcete zbaviť organického znečistenia (tuk, mastnota, bielkovinové znečistenie – baktérie, roztoče a iné mikróby, krv, zvyšky potravín a i.), ale aj iné typy poškodenia a znečistenia materiálu (zoxidovaný kov, čiastočne aj vodný kameň).

Ručné umývanie riadov:

(riedenie 1:1 – 1:3): kvapnite ziredený koncentrát na vlhkú hubku a vytvorte penu. Aktívnou penou umývajte riad a znečistené povrchy.

(riedenie 1:4): Zrieďte si koncentrát do fľaše od Cleansing Foam podľa návodu a používajte vzniknutú penu.

(riedenie 1:5-1:10): Zrieďte koncentrát do sprejovacej fľaše a používajte na umývanie riadu a iných predmetov.

Sanita, rôzne povrchy v kuchyni, kúpelni, nábytok:

(riedenie 1:5 – 1:10): Zrieďte prípravok do sprejovacej fľaše, nastriekajte na povrch, krúživými pohybmi umyte hubkou, či handrou, opláchnite vodou a stiahnite. Pre mikrobiálnu ochranu nechajte pár minút pôsobiť.

Umývanie okien a zrkadiel:

(riedenie 1:20-1:50): Zrieďte prípravok do sprejovacej fľaše, nastriekajte na povrch, handrou umyte. Následne opláchnite čistou vodou a papierovou utierkou vyleštite.

Umývanie podláh (drevené podlahy, leštené podlahy, dlažba a i.):

(riedenie 1:100): Do kýbla optimálne s mäkkou vodou vlejte trochu koncentrátu približne v danom pomere, v závislosti od znečistenia podlahy.

Pranie:

(riedenie 1:1): Pripravte si prací koncentrát do 1l fľaše doliatím 1/5l destilovanej vody. Na jedno bežné pranie použite 0,5dl vytvoreného prípravku. Silné škvrny odporúčame hneď po znečistení navlhčiť vodou, kvapnúť kvapku prípravku a vyčistiť. Znečistené plienky, či inak silne znečistené prádlo, ktoré nemáte v pláne ihneď prať odporúčame namočiť a do vody vliať primerané množstvo prípravku.

Umývanie pelechov domácich miláčikov, misiek a i.:

(riedenie 1:5-1:10): Zrieďte koncentrát do sprejovacej fľaše, plochu nastriekajte a umyte.

Umývanie športového náčinia vo voľnej prírode.

(riedenie 1:5-1:10): Zrieďte koncentrát do sprejovacej fľaše, plochu nastriekajte a umyte kefou (retiazky od bicyklov a iné silne znečistené plochy.

Ochrana posteľných matracov a gaučov:

(riedenie 1:5-1:10): Zrieďte koncentrát do sprejovacej fľaše, plochu jemne poprášte sprejom a nechajte vyschnúť.

Viac priestoru a zdravia.

Možností riedenia a použitia je veľa. Postupne sa sami naučíta s koncentrátom pracovať a narábať efektívne. Dôležitá je jeho súhra s vodou a vytvorenie peny, ktorá viaže špinu, mastnotu a nečistoty. Ak chcete povrch dezinfikovať, je potrebné mať koncentrát silnejší, ak chcete umývať, prispôsobte koncentráciu miere znečistenia. Na Cleaning Concentrate je skvelé to, že uvoľní priestor nielen vo vašej kúpelni a zbaví vás starostí pri kupovaní rôznych chemikálii pre údržbu vašej domácnosti, či iných priestorov a predmetov.