Self made!

7 statočných Sloveniek, ktoré to dokázali samy

Výber z článku z časopisu EMMA august 2019

autor textu: Michal Sabo

Počuli ste? Najmladšou miliardárkou sveta, ktorá zbohatla sama, ja Kylie Jenner. Tvrdí magazín Forbes. Znamená “zbohatnúť sama” narodiť sa do nechutne bohatej rodiny, mať sestru, ktorá sa preslávila pikantným domácim videom, nadobudnúť slávu v reality show a tak ďalej? Nesúdime, pýtame sa. Moderátor Michal Sabo zo svojho telefónneho zoznamu vybral sedem úžasných žien (pozn. MALINNA° Lucia Smolenová Gulišová, Becca, Dominika Doniga, Martina Glaserová, Oli Džupinková, Simona Sándorová, Katarína Hutyrová), ktoré síce nemajú na konte miliardu, ale sú naše a môžu byť motiváciou, ak práve stojíte na začiatku novej cesty! Ak ste pokročilé, môžete pokojne pri čítaní týchto riadkov cítiť empatickú hrdosť. Lebo tešiť sa z úspechu iných žien je úplne namieste. Zoznámte sa so Slovenkami, ktoré sa tam, kde sú, dostali iba vďaka svojej vlastnej šikovnosti.

Dominika Doniga, zakladateľka značky MALINNA (33)

@malinna_products

Vyštudovaná operná speváčka a hlasová koučka vybudovala základy jednej z najunikátnejších domácich značiek posledného roka. S takmer nulovými obchodnými a marketingovými zručnosťami. Jej otec vynašiel čistiaci prostriedok na báze prírodných olejov bez použitia syntetickej chemikálie. Dominika ho začala používať namiesto sprchovacieho gélu a keď sa presťahovala z Innsbrucku do Bratislavy, založila značku MALINNA určenú ľuďom, ktorým záleží na ich zdraví. Keďže tieto produkty sú unikát, nadviazala aj spoluprácu s Trnavskou univerzitou, ktorá testuje vplyv elixíru na regeneráciu DNA. “Je to obrovské dobrodružstvo. Často sa mi stáva, že keď spomínam na minulosť, mám pocit, že som prežila niekoľko rôznych životov. Určite to súvisí aj s rôznymi miestami, kde som kratšie, či dlhšie žila a tiež s pracovnými projektami a oblasťami, do ktorých som načrela. Najviac ma však definovali pády. Každý jeden. Od fyzického, cez kariérny, až po osobný. Keď sa na to pozriem spätne, boli ako také zábrany hovoriace “tade cesta nevedie”, no ty si v danom okamihu hovoríš, „ale ja tam chcem, chcem, chcem!“ A ešte si tam možno aj chvíľu postojíš, pobúchaš pästičkou, poplačeš si… potom ale neostáva nič iné ako nájsť novú cestu. A o chvíľu máš úsmev na tvári a pýtaš sa, prečo si ešte včera za každú cenu chcel skočiť šípku do priepasti?!” 

Povedala si si už sama pre seba to hrdé “Dokázala som to”? 

Hovorím si to každý deň. Keď ráno vstanem na tréning na siedmu alebo prichystám papiere pre ekonómku hneď na začiatku mesiaca, či splním všetky mikroúlohy, čo som si na deň dala. Ak príde nejaký úspech, čo sa zdá väčší, zväčša je to už iba súčet týchto vykonaných mikroúloh. Takéto úspechy si potom až tak nevšímam, pokiaľ mi ich nepripomenie niekto zvonka.

Držia ti iné ženy chrbát?

Úplne! Spolupracujem hlavne so ženami a našimi zákazníčkami sú tiež najmä ženy. Po približne roku a pol v biznise, môžem povedať, že množstvo ocenenia, pomoci a pochopenia, čo dostávam od žien bez ohľadu na to, v akom sme vzťahu, je enormné. Mám pocit, že ženy v podnikaní nemajú chuť viesť vojny a vymýšľať podlosti zo zraneného ega. Skôr mi to príde tak, akoby sme spolu chceli tvoriť krajší a lepší svet.

Akú radu máš pre čitateľku, ktorá dnes stojí na začiatku svojej kariéry? 

Ver životu. Ak ťa niečo zastaví, tak to nebol tvoj sen a rýchlejšie prídeš na to, čo ním skutočne je. Práca je len hra, nemôže definovať tvoju hodnotu a to, kým si. Omyly a zlyhania sú žiadúca súčasť, ktorá ťa nasmeruje a vystrelí ďalej, ak im prisúdiš túto funkciu.